National Prep Wrestling Championships
Next Year's Dates- Feb 26-28, 2015
Neil Buckley Service Award- Jeff BuxtonOfficial's Sportsmanship Award- McDonogh
Bob Dalling Award- (Most Falls Least Time)
Jacob Scanlan Wyoming Seminary 4 4:12
Major Ray Mendoza Award (Most Team Points Scored)
Matthew Kolodzik Blair Academy 33.5 126 Lbs
Gerald Leeman Outstanding Wrestler-Myles Martin McDonogh 170
Overall Team Champion- Wyoming Seminary 299.5High School Division (No Fifth Year Competitors) Blair Academy 256.5
NWCA Prep Coach Of The Year- Pete Welch, McDonoghNWCA Prep Assistant Coach Of The Year- Jason Bershatsky, Mercersburg

2014 National Prep Brackets


National Prep Wrestling Photographs

Bill Barron's Prep History Documents (All Brackets and Awards)

2013 Results
Neil Buckley Service Award- Gary "Gimp" Brownell
Bob Dalling Award- (Most Falls Least Time) Fred Perrine- Peddie
Official's Sportsmanship Award- Georgetown Prep
Gerald Leeman Outstanding Wrestler- Alfred Bannister 138 Bishop McNamara
Major Ray Mendoza Award (Most Team Points Scored) Kyle Snyder 220 Good Counsel

2012 National Prep Results

Sportsmanship- McDonogh

Buckley- Rick Ortega- St Marks (Tx)

Mendoza(Most Pts) & Leeman (OW) Dominick Malone 126 Seminary

Falls-Dalling Colin Farawell 195 Hill 5 falls 7:20

2011 National Prep Results

Neil Buckley Service Award- Steve Ward Roxbury Latin

Official's Sportsmanship- The Hill School

Bob Dalling Most Falls - Michael Still 103 Archbishop Spalding 6 falls 11:59

Gerald Leeman Outstanding Wrestler - Charlie Lynch Archbishop Spalding 125

Ray Mendoza Most Team Points - 3 way tie 34 points - 103 Joe McKenna Blair 125 Mark Grey Blair 140 Evan Henderson - Kiski

Billy Sheridan Team Award - Blair Academy

2010 National Prep Results
2009 National Prep Results
2008 Prep Results 2007 Prep Results
2006 Prep Results
2005 Prep Brackets- PDF
Prep Results Web Page
2005 Photos
Preps 2004
Preps 2003
Preps 2002
Preps 2001
  • 4:00pm est Fri Jan 31, 2014: Register your team/initial rosters via the page using link at left.
  • 4:00pm est Wed, Feb 12, 2014: Declare your region tournament team
    Print out the Academic/Extra-curricular Certification form with instructions
  • Mon Feb 17 4:00PM - Wed Feb 19, 2014: 4:00pm est deadline for payments (credit card or overnight delivery).
  • Tue Feb 18 5:00PM Coaches check and verify seeds with board member.
  • Thu Feb 20 5:30PM Registration at Stabler.
  • Thursday Registration Schedule (Num qualifiers)
  • 5:30 Va (4)
  • 5:45 Pa (6)
  • 6:00 Texas/NC (3,1)
  • 6:15 Maryland (6)
  • 6:30 NJ/NY/DC (3,1,1)
  • 6:45 NE (7)
2014 National Prep Registration Info:
Current Qualifiers by School Current Qualifiers by Weight School Checkin Schedule
Fees Due and Paid
Register your teams below:
Meet Entry Instructions

Acrobat Reader is needed to view the entry packet information.Click Here to Download Adobe Acrobat Reader

Lodging


$49/night

$72/night
Friday Wrestling Schedule
Note: Times approximate- (8 Mats all day)
Saturday Wrestling Schedule
LEHIGH HOME| SEARCH the LEHIGH SITE|Meet Entry Instructions |Attestation Form|National Prep Photographs|Contact Us